Categories
טוטמי חיות

טוטם עטלף

לידה מחדש

שינויים והתחלות חדשות

ראיית נסתר

מעבר דרך הפחד

“תורת השבטים אומרת שאתם אחראיים לדורות הבאים, כי למשפחות העתיד אתם אבותיהם הקדמונים. כל שאתם עושים היום ישפיע על שבעת הדורות הבאים. כל החלטה, כל מחשבה, משמעה יצירת מצב של תקיעות או לידה מחדש לאלה שיבואו בעקבותיכם ויפסעו על הדרך האדומה והטובה”.

על העטלף, מתוך ספר הסגולות

העטלף הוא בעל סגולה שנחשבת לאוצר, הוא עף בלילה בזמן שבו נוצרים החלומות. החלומות הם אלה שבסופו של דבר בונים את תרבויות העתיד, העטלף מופיע להזכיר לנו שחשוב שנזין היטב את חלומותינו, במחשבה על אלה שייוולדו אחרי חיינו.

העטלף חברותי וחי בלהקות, מעיד על הצורך בחברה או בהזדמנויות הקשורות במספר רב של אנשים.

העטלף סימל את רעיון המוות השאמני. השאמאן (בזמנים עברו ובמקומות מסוימים) היה לוקח על עצמו את המחלה של אלה שבאים אליו לריפוי, וחווה מה שנקרא מוות קטן (מת בחיים האלה וחוזר לעולם הרוחות, או מת ונולד מחדש), על מנת לאפשר ריפוי או התחלה חדשה. השאמאן לימד את התפוררות העצמי הישן.

העטלף מלמד אותנו את יכולת ניפוץ תפיסת העצמי הישנה, המושגים והגדרות ה’אני’, ולעיתים מספר על עמידה במבחנים קשים, על מנת להתחיל מחדש.

העטלף נסוג לחודשים הקרירים למערה, המשולה לרחם. היכולת להתלות כאשר הראש למטה, כשהדם זורם לראש, מסמלת את היכולת להחליף את העצמי, כמו תינוק שנולד שראשו יורד קודם כל. להיוולד לחיים חדשים, עוד בזמן החיים.

עטלף מזכיר שנוכל לאפשר מוות של צורת חיים שהייתה קיימת עד עכשיו, שאינה משרתת מגמת התפתחות חדשה בתוכנו. דרך וויתר על הרגלים, חניכה, ומוות של דפוסים. העטלף יכול להצביע על כך שהייעוד לוקח את המושכות ודברים הולכים להשתנות. זה יכול לקרות בדרך כואבת או שלא, אבל הדרך לשינוי נפתחה, על מנת להביא לניצול כישרונותיכם במלואם.

תרופת טוטם העטלף חזקה, טוטם זה שואל אותנו האם אנו נמנעים להתמודד עם דבר מה בלתי נמנע? מה שנברח ממנו ירדוף אחרנו.

העטלף מדבר על השינוי, מרבית האנשים מפחדים משינוי, אך שינויים נושאים עימם ברכה. היות וכל שינוי שנבחר ייצר תנועה, וייפתח בפנינו אינספור אפשרויות נוספות.

העטלף הוא היונק היחידי שיכול לעוף, יכולת זו היא סמל להתרוממות מעלה. תעופה מאפשרת להתרומם מעל האדמה, אל השמיים הפנימיים. לכן העטלף מסמל התעלות מהטבע הנמוך שלנו, אל מה שמעבר.

היכולת לפרוש כנף משמעותה התעלות מעל דפוס אחד של קיום, לדפוס נעלה יותר. היכולת הזו לנסוק מעלה שוכנת בכל נפש. זוהי למעשה האפשרות להתבונן בעולם ובחיינו, מפרספקטיבה שונה, גבוהה ומרחיבה יותר, ולהתחזק מהדרך בה אנו מתבוננים.

מסר העטלף כולל הבטחה לפתיחתם של אופקים חדשים ומראות בלתי צפויים. מפגש עם העטלף סימל חניכה ודלת תודעתית חדשה שנפתחת. שהיא בין היתר פתיחה לעולם שמעבר.

למרות מה שנפוץ לחשוב, העטלף אינו עיוור באור. ישנם מינים רבים של עטלפים בעלי יכולות ראיה שונות, שמיעתם מפותחת, ובאפם מצויי מעיין ראדר, המשמש לניווט לילי. וחוש ההתמצאות שלהם מתבסס על תדרים שהם מפיקים (קולות שבני אדם לא מסוגלים לשמוע), המקנים להם מעיין תמונה מרחבית. כך שדרך אקולוקציה (מציאת מיקום באמצעות הד), והחזרה של הד, העטלף יכול להבחין בכל העצמים שבאזור.

מכאן שעם ובלי שימוש בראייתו, העטלף יכול לדעת לאן לעוף, ואיפה מזונו. לכן נקשר טוטם זה לראיית הנסתר. בעלי טוטם עטלף רואים ושומעים את מה שנאמר מאחורי המילים. חושיהם מאותתים להם על האמת ועל החוסר בה במילותיהם של אחרים, והם בעלי אינסטינקטים מפותחים.

העטלפים חיים בחשכה, הם בעלי שיניים חדות, ומעבירים ווירוסים ומחלות. הם מייצגים את מה שקורה כאשר אנו מניחים לפחדים שלנו לגדול ולצאת מפרופורציה, ועל כך שההשלכות של דבר זה על חיינו הן הרסניות.

אם העטלף, התעופף מול עינכם, זוהי קריאה להתמודדות עם פחדים.

העטלף הוא תזכורת ליכולת הפנימית להתעלות ולהשתחרר מפחדים דרך התבוננות בהם. להתבונן בפחד, ואפילו לחבקו, לזהותו ולא להזדהות עימו, על מנת לעבור דרכו ולהשתחרר, ובכך לקבל את העוצמה הגדולה הניתנת לנו בעקבותיו. התמודדות עם הפחד, כשער.

לפעמים סמלי עטלפים יכולים להיות קריאה לבדיקה פנימית, האם אתם מאפשרים לפחדיכם להציף אתכם? העטלף מזכיר שאין ממה לפחד, אלא מהפחד עצמו. הקשבה לפחדים משמעותה חסימה. הפחד אינו ממשי, אך דמיונות השווא של הפחדים מסוכנים והרסניים.

טוטם העטלף מעיר אותנו להיפתח לכוחות פנימיים שיעבירו אותנו מעבר לפחד. נוכל לכוון זאת דרך שימת הלב לכיוון שאליו אנו משיטים את ספינת המחשבות שלנו.

סאהדגורו (ג’אגי וסודב) אומר:

“פחד נוצר מתפיסה לא ריאליסטית של החיים, שם הוא מצוי, וזהו בסיסו. הפחד נמצא במיינד (בשכל), והוא תמיד על מה שהולך לקרות. משמע שהפחד הוא תמיד על משהו שלא קיים. כשאת/ה פוחד אתה למעשה אבוד בדמיון שלך, כי זה הבסיס לפחד. אם אתה נטוע במציאות אז לא יהיה שום פחד”.

תרומת העטלף לסביבה ולאדם גדולה לעין ערוך. העטלפים חיוניים להאבקה של צמחים רבים, וצואתם משמשת דשן רב ערך, ולהפצה של זרעים רבים של פירות. הדבר מסמל שלכל התמודדות עם פחדינו יש ערך מהותי עבורנו.

תרופת העטלף מאתגרת אך מבטיחה שינוי והתחלה חדשה. בימים כאלה חשוב שנזכור להשתמש בה. שנתעורר לבחירה שיש לנו, ונסכים לצעוד בדרך של אהבה. שנתעורר ליכולת שלנו להתעלות פנימית, ושניפתח לשינוי שמתרחש, ונסמוך על כך ששינוי מביא ברכה, וצמיחה חדשה.


כל הזכויות שמורות לכוח הריפוי הפנימי - ענבל פוזנר.


אין להעתיק לשכפל, להפיץ להדפיס או לעשות כל שימוש ללא אישור מראש ובכתב.


תודה :)